Speciální jednotky

TAG - Tactical Assault Group


Datum vložení článku: 2006-09-12 00:00:40


TAG – Tactical Assault Group

Austrálie si uvědomila, že na boj proti terorizmu je třeba specialistů a ne jen tak někoho někam poslat, aby problém vyřešil. V roce 1979 vznikla v rámci australské SASR speciální oddíl pro protiteroristické akce Tactical Assault Group (TAG). Byla to reakce na výbuch v hotelu Hilton v Sydney. Téměř na den přesně kdy v Londýně probíhá akce na záchranu rukojmí na Iránckém velvyslanectví – Operace Nimrod hlásí TAG operační způsobilost. Z počátku se stále improvizovalo, ale postupem času se výcvik víc a víc profesionalizoval. Udělal se velká investice pro výcvik CQB, jednotka má také k dispozici Boeing 747. Toto zařízení v současné době využívá celá řada jednotek.

Bezpečnostní situace před Olympijskými hrami ukázala, že jedna jednotka pro celé území nestačí. Zásah musí být proveden brzy a ne někam letět sedm hodin. Proto se rozhodlo že oblast na západ bude mít na starost TAG který se přejmenuje na TAG-W a oblast na východ pokryje nový TAG-E, s tím že vznikne na základě 4RAR s tím, že výcvik nových bojovníků zařídí SASR. Operační schopnost získal TAG-E v roce 2002.


Do TAGU se dostane jen ten zájemce, který už sloužil v některé z kmenových jednotek tj. SASR nebo 4RAR.
Detaily výběrového řízení nejsou známy, ale jedná se o prestyžní záležitost, to neznamená že je to zašívárna. Právě naopak. Nuustále cvičí v jednom z nejlepších výcvikových center na světě. Ve výbavě mají M4 ráže 5,56 mm a zvláště pro boj v budovách oblíbené samopay MP5 v různých variantách.Pro otvírání dveří je použitá brokovnice Remington 870. Odstřelovači mají k dispozici zbraně Accury International X-18. Pistole jsou dle výběru.


Bojovníci jsou oblečení do černé kombinézy a jsou vybaveni balistickou přilbou a neprůstřelnou vestou. Taktické vesty jsou vyrobeny tak aby umožnovali okamžitý přístup k věcem jako jsou zásobníky, granáty, atd…
Současně se pracuje na tom, jak celou výstroj odlehčit. Ale nikoliv na ukor bezpečnosti. Jednotka je vybavena pozorovacími přístroji s veškerým vybavením potřebným k získání informací před začátkem akce.
Austrálie se vydala na cestu k zajištění občanů na kvalitní urovni.
Může být příkladem za mnoho zemí. Kvalitně vybavení a vycvičení specialisté jsou pro boj s teroristy nutností. Příkladem je nasazení TAGu při protidrogové operaci na Korejské lodi, kde bylo zabaveno 50kg narkotik.
> TAG – Tactical Assault Group Austrálie si uvědomila, že na boj proti terorizmu je třeba specialistů a ne jen tak někoho někam poslat, aby problém vyřešil. V roce 1979 vznikla v r...   601. SKUPINA SPECIÁLNÍCH SIL Historie Historické kořeny českých sil zvláštního určení sahají do 2. světové války do Velké Británie. Zatím co Poláci ze svých lidí, kteří absolvovali výsadkářský výcv... Para-záchranáři USAF Možná si položíte otázku, proč jsou nějací záchranáři spojováni se speciálními jednotkami. Speciální jednotky jsou přece vysloveně útočného charakteru. Abychom se dopátrali pro...   Úvod a historie jednotek Rangers Jednotky Rangers přispěly mnoha statečnými a smělými činy do Americké historie. Během celé vojenské historie USA, byly jednotky Rangers formovány, když bylo třeba jej...   Zelené barety Speciální jednotky U.S. Army (Zelené barety) Hned v úvodu je nutno si vysvětlit, že žádná jednotka se nejmenuje Zelené barety. Je to pouze přezdívka speciálních jednotek, které n...   Současné týmy SEAL (SEa, Air, Land – moře, vzduch, země) mají původ v prvních skupinách dobrovolníků vybíraných z pracovních oddílů, tzv. SeaBees (mořské včely) na jaře roku 1943. Tito... GROM Historie Během začátku druhé války v Perském zálivu probleskla našimi sdělovacími prostředky informace, že akcí se účastní polské speciální síly GROM. Málo kdo ovšem ví, že Poláci byli u... Jaegerkorpset Kořeny dánské speciální jednotky Jaegerkorpset sahají do 17. století. Nejprve spontánně začínají někteří vojáci v bitvách používat ne příliš běžnou taktiku, kdy porušují zaběhaná...   1st Special Forces Operational Detachment Delta (SFOD-D) V roce 1977 vznikla pod vedením Charlese Beckwitha jedna ze dvou protiteroristických jednotek pro boj mimo území USA 1st SFOD-D. Je...   ECO COBRA Historie: Dne 1. května 1973 – Johannes Pechter založil a vedl jednotku Gendarmeriekommando Bad Vöslau. Tato jednotka měla za úkol starat se o bezpečnost transportů židovských up...   GSG9 – Grenzschutzgruppe 9 Historie: Po incidentu na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 vyzval ministr vnitra Hans-Dietrich Genscher Ulricha Wegenera ze Spolkové ochra...   URN – Útvar rychlého nasazení Policie ČR Historie Útvar rychlého nasazení vzniká v roce 1981 jako součást Sboru národní bezpečnosti (SNB). Jeho vznik je zapříčiněn nárustem terorizmu ...   Special Air Service – British Army Systém výběru u SAS je považován za jeden z nejkomplexněj­ších. Je natolik vysoko hodnocen, že jej v podobné formě používá americká Delta....   Special Operations Group Historie Special Operations Group (zkráceně SOG) je nejmladší jednotkou pro speciální operace v naší zemi. Vznikla v srpnu roku 2002 v rámci Vojenské Po...   4th Royal Australian Regiment Austrálie má jedinou jednotku speciálních tj. SAS, ale také plně profesionální 4. Královský australský pluk zkráceně 4RAR. 4RAR vznikl 18.ledna 1952 jako výcvikové...